top of page

margareta matrtajová

Margareta, malá bojovnice narozená v Českém Krumlově v únoru 2019, svým rodičům a bráškům od prvních chvil přinášela jen radost a lásku. Brzy ale rodiče zaregistrovali, že se jejich malá princezna pohybuje nezvykle, pouze plazením. I když byl její první rok života plný úsměvů a bezstarostnosti, v jejím devátém měsíci se začaly rýsovat stíny - série návštěv lékařů a nejistota rodičů.

Osudný okamžik nastal v Motole, kdy genetické testy potvrdily tvrdou realitu, která zasáhla rodinu jako blesk z čistého nebe. Margareta, teď v malinkém tělíčku svádí velký boj s Drakem, Spinální svalovou atrofií typu II.

Tato nevyléčitelná nemoc postupně ovlivňuje pohyblivost a sílu svalů. Margareta podstoupila intenzivní léčbu a genovou terapii, což jí pomohlo dosáhnout malých, ale důležitých milníků ve vývoji. Denně se věnuje cvičení, fyzioterapii a lázním, a dokonce chodí do školky, kde si užívá společnost svých kamarádů
.

 

Do Margarety příběhu přinesl naději a optimismus také lék Spinraza. Tento spojenec v boji jí dal sílu, vitalitu a každá injekce je malým vítězstvím nejen pro ni, ale pro celou rodinu, přátele a všechny, kteří sledují její odvážný příběh a drží palce. Hlavně díky intenzivní léčbě začala Margareta dělat pokroky. V 14 měsících se posadila, v 19 měsísích s stoupla s oporou a v necelých čtyřech letech udělala své první kroky vedle svého invalidního vozíčku.

Dnes je Margareta odvážná malá holčička ohromujícím duchem a nezdolnou vůlí, která dokáže rozzářit celý svět kolem sebe svým úsměvem. Ve svých skoro pěti letech má na svém životním kontě větší odhodlání než mnoho dospělých. Ačkoli má omezenou schopnost pohybu, její síla názoru je neuvěřitelná. Sama sebe vidí jako profesionální gymnastku a tajnou agentku v jednom, a světe div se, má k tomu plán! Doma má s brášky veselo. Starší bratr je ochránce v duši, zatímco mladší je jak nezastavitelná střela. Mezi jejich vzájemnými vztahy se rodí vtipné situace, ale také nekonečné množství lásky.

 

Rodina malé Margarety loni iniciovala sbírku na platformě Donio.cz, aby získala finanční prostředky na speciální vozík od firmy Ultina a na rehabilitační pobyty. Díky obrovské podpoře komunity se podařilo vybrat přes 150 tisíc korun. Tato částka nejen pokryla náklady na vozík, ale také přispěla na terapie a pomůcky, které jsou pro ni klíčové. Sbírka jí tak pomohla přiblížit jejímu snu o chůzi.

 

Přes veškeré výzvy a komplikace, jako je skolióza páteře či problémy s kyčlemi, Margareta svůj boj nevzdává. Bojuje s odvahou a snahou zlepšit svůj stav, statečně čelí neznámému a zůstává pozitivní. Její odhodlání a podpora rodiny jí pomáhají překonávat každodenní překážky. Cesta vpřed může být náročná, ale s rodinou a přáteli je připravena bojovat a hledat světlo v temnotě.

NA CO BUDOU PENÍZE POUŽITY?

Peníze vybrané pro Margaretu budou využity na léčbu, terapie a speciální vybavení, které jí umožní alespoň částečnou nezávislost a plnohodnotné zapojení se do života. Tyto finanční prostředky pomohou pokrýt náklady spojené s dalším lékařským ošetřením, rehabilitací a technologiemi, které zlepší její každodenní životní podmínky a uleví jí i celé Margarety rodině. Každý příspěvek pro ni znamená novou naději na soběstačnost a plnohodnotný život plný radosti a možností.

jak pomoci?

Pokud Vás příběh Margarety Matrtajové zaujal, můžete se o něm dozvědět více na jejích webových stránkách, přispět libovolnou částkou na transparentní účet nebo se osobně zúčastnit Galavečera na Draka.

Transparentní účet

225539082/0600

Variabilní symbol: 2024

zdenda.jpg
  • Instagram
  • Facebook - Bílý kruh
bottom of page